Igemepõletikust

Igemepõletikku ehk gingiviiti põhjustab enamasti bakteritest koosneva hambakatu kogunemine hambale igemepiiril. Levinuimad kaebused on igemete veritsus, paistetus ja valulikkus. Harvemini on gingiviit põhjustatud viiruste, seente, üldhaiguste ja traumade poolt. Igemepõletiku kulgu ning arengut võivad raskendada suitsetamine, teatud ravimite kasutamine, raseduse või puberteedieas toimuvad hormonaalsed muutused.

Ravimata igemepõletik võib üle minna parodontiidiks, mis kahjustab hamba kinnituskudesid. Sellele järgneb hammaste liikuma hakkamine, mis võib lõppeda nende kaotusega. 😥

Gingiviidi ravi aluseks on bakteritest koosneva hambakatu eemaldamine ning õigete hügieenivõtete kasutusele võtmine. Koduse ravi aluseks on põhjalik ja regulaarne hammaste harjamine soovitavalt pehme ja tiheda hambaharjaga ning hambavahede puhastamine hambaniidi ja/või hambavaheharjakestega. Lisaks võib kasutada kloorheksidiini või eeterlikke õlisid sisaldavat hambapastat ja suuloputusvedelikku.

Ainult hambaharjaga pestes puhastame me katu vaid sealt, kuhu hari ligi pääseb. Hammastevahelised pinnad ja igeme alla ulatuvad pinnad vajavad abivahendeid.

Kas sa
teadsid, et ...

… lisaks hambaharjale tuleks kasutada ka hambaniiti ja hambavaheharja!

… ortodontilise ravi kestus sõltub patsiendi vanusest ja diagnoosi keerukusest.

… õigesti paigaldatud kvaliteetne implantaat on paljude mõjurite suhtes vastupidavam kui loomulik hambajuur.

… elektriline hambahari võrreldes tavahambaharjaga suudab sama ajaga eemaldada hammastelt 40% rohkem kattu, vähendades seejuures ka igemevigastuste ja ärrituste teket.

… peale söögikorda tuleb kasutada suhkruvaba närimiskummi!

… ortodontilisel ravil pole vanuselist piiri!

… regulaarne hambaravi aitab säästa raha!

… ortodondiga võib kohtuda juba siis kui enamik piimahambaid on suhu lõikunud. Osa tekkinud probleeme saab ja ongi vajalik lahendada juba 4-6 aasta vanusel lapsel.

… hambaid tuleb pesta vähemalt 2 korda päevas!

… kunagi pole liiga hilja oma elukvaliteeti parandada hambaimplantaatidega.

… igemehaiguste ja teiste suuprobleemide vältimiseks on lisaks korralikule suuhügieenile oluline jälgida ka oma toitumist!