Vale on arusaam, et piimahambaid ei ole vaja ravida, kuna need iseenesest niikuinii varsti ära tulevad. Lapse teisel eluaastal suhulõikuvad piimapurihambad vahetuvad alles 10.-12. eluaastal, mis tähendab, et nad peavad töökorras olema peaaegu kümme aastat. Suus olevad lagunenud piimahambad loovad soodsa pinnase ka jäävhammaste kahjustumisele. Liiga varakult eemaldatud piimahambad võivad tekitada ebaõiget lõualuu arengut ning põhjustada hilisemaid hambumusprobleeme. Seetõttu tuleb väga suurt tähelepanu pöörata piimahammaste hooldamisele ja ravile. Kui piimahamba kahjustused on aga sellised, et ravi ei ole enam võimalik, tuleb hammas siiski eemaldada. Põletikus ja mädane piimahammas võib omakorda kahjustada jäävhamba alget.
Kuidas hambaid hoida?
- Laps ei tohi jääda magama toit suus. Vältida tuleks maguste jookide andmist enne magamaminekut. Sel juhul jääb toit/suhkur kauaks hammastele ja suu keskkond jääb pikalt happeliseks. Öiste söögikordade lõpus oleks hea lapsele anda lõpetuseks puhast vett peale juua.
- Ära kasuta väikelapsega ühiseid toidunõusid ega puhasta lutti enda suus- kaaries on nakkushaigus!
- Ka imiku ja väikelapse hambad vajavad pesemist. Kohe, kui hambad lõikuvad, on neid puhastama vaja hakata. Alguses kasutatakse selleks apteekides müüdavat sõrmeotsaharja või lappi . Hiljem tuleb kasutusele pehme hambahari ja kui laps oskab juba sülitada siis ka hambapasta. Väga oluline on juba väikelapsel kujundada õige hambapesu harjumus.
- Kuni lapse kooliminekuni(vajadusel kauem) peaks lapsevanem vähemalt korra päevas ise lapse hambaid pesema ja iga pesukorra järel nende puhtust kontrollima.
- Igal pereliikmel peavad oma hammaste hügieeni eest hoolitsemise jaoks olemas olema isiklikud vahendid
- Hambaid tuleb pesta kaks korda päevas.
- Vale on laps viia hambaarsti juurde esimest korda alles siis, kui tal on suured augud ja mis veel hullem, kui kaebuseks on valu.
- Sõltuvalt hammaste seisundist tuleks neid kaks korda aastas hambaarstil kontrollida lasta.Vajadusel tihedamini. Kodus tuleb last positiivselt ette valmistada. Mingil juhul ei tohi last hambaarstiga hirmutamisega hambapesule motiveerida. Süstide ja puuridega ähvardamine, aga ka omavahelised jutud valulistest kogemustest hambaasrti juures, jäävad lapsele hästi meelde. Esimese visiidi hambaasrti juurde peaks tegema 1… 1,5 aasta vanuselt. Laps ei tohiks olla väsinud(soovitav päeva esimesel poolel ja mitte uneajal) või nohune-köhane. Esimeste aukude teke on märk, et laps vajab juba reaalset ravi. Kindlasti ei tohiks esimeseks hambaasrtivisiidi põhjuseks olla valu.
- Lapsele tuleks varakult selgitada tervete hammaste ja puhta hingeõhu väärtust
Laste hambaravi on kuni 19. sünnipäevani tasuta, st. selle eest tasub Eesti Haigekassa. Hiljemalt enne 19. aastaseks saamist tasub lapse hambad korda teha.
OLE OMA LAPSELE HEAKS EESKUJUKS! 😀